Helko

Vývoj koncepce zahrad v České republice

Mít svůj vlastní dům se zahradou je snem mnoha lidí. Některým by dokonce postačil i nějaký ten rekreační objekt, jako je chata nebo chalupa. Každý z nás si ale něco takového dovolit prostě nemůže. Velmi zajímavé je sledovat, jak se v průběhu staletí mění zahradní koncepce. Něco takového má totiž vliv na lidskou psychiku, společenský systém a propagandu.
Velmi krátce po druhé světové válce byli lidé pod tlakem budování, a pokud bychom pominuli některé ze zrůdností komunistického režimu, začaly v té době vznikat stavby průmyslové ale i spousta rekreačních zón. Zahrady u domů byly převážně užitkové . Převažovaly v nich ovocné stromy a záhony se zeleninou. Lidé si tedy dokázali přes vznik zemědělských družstev pěstovat vlastní produkty.
sklizeň jablek
Na počátku let sedmdesátých se koncepce začala měnit. Na zahradách začínalo být k vidění více prvků, které byly okrasné. Zahrady začínaly být členěny do kaskád a rozděleny na část okrasnou či užitkovou. V letech osmdesátých se zahrady začaly využívat k relaxaci a vysazování tújek, azalek či magnolií. Bylo nutné začít udržovat krátce střižený trávník a na trhu se začaly objevovat první elektrické sekačky.
Jestli je něco, co rozhodně přinesla sametová revoluce, pak to byla změna životního stylu. Velká spousta lidí vzhlížela ke svým vzorům, které byly nejčastěji v západní Evropě nebo zámoří. Užitková část zahrad téměř vyprchala a okolí domu bylo podřízeno reprezentativnosti. Každý, kdo měl zahradu, ji musel mít upravenou. Ovocné stromy se začaly kácet a byly nahrazeny nízkými dřevinami a často i fontánami.
listy břečťanu
Teprve až v době milénia byla přinesena změna. Lidé se v dnešní době čím dál tím více zajímají o zdravý životní styl a dávají přednost výpěstky ovoce a zeleniny, které si sami vypěstují. Kromě toho svou stravu doplňují produkty a výrobky značky BIO. Zahrady tedy v dnešní době opět začínají mít podobu zahrad z osmdesátých let, kdy se dělily na část užitkovou a rekreační.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup