Helko

Nechte své děti objevovat svět

Máte doma malého špunta, ale již nyní toužíte po tom, aby se toho vaše dítě co nejvíce naučilo, a tak tápete, jak byste mohli co nejlépe podpořit jeho zvídavost? Váháte, zda mu již v pěti letech pořídit jeho první tablet či chytrý telefon, přihlásit ho do nějakého volnočasového kroužku anebo ho zahltit hromadami knih? Zkuste něco mnohem jednoduššího, zkrátka s ním jděte ven!
děti mezi tulipány
Samozřejmě nikoli pouze jednou, ale opakovaně! Když budete s dětmi pravidelně vyrážet na větší výlety do okolí vašeho bydliště, někam do přírody anebo klidně i napříč městskou džunglí, uvidíte, že tím podnítíte jeho zvědavost. Venku se totiž neustále něco děje, a je jedno, zda máte domek u lesa anebo bydlíte kousek od městského staveniště. Jde především o to, nabídnout dítěti zajímavé podněty, které může pozorovat. A možná se budete divit, kolik je toho v blízkém okolí na koukání. Malé děti totiž hravě objeví i to, čeho už si dospělí ani nevšimnou.
dítě a pampeliška
Pokud své dítě budete pravidelně vyvádět ven ze statického prostředí vašeho domova, uvidíte, že nebude mít o zábavu a hromadu podnětů nouzi. Navíc, cíle vašich výletů můžete libovolně střídat anebo ještě lépe, pokud je vaše dítě opravdu malé, tak si ani žádné cíle klást nemusíte, stačí, když se budete pohybovat venku.
Ideální je, když k procházkám zvolíte místo, které je bezpečné, a kde se můžete pohybovat na čerstvém vzduchu. S malými dětmi je tedy nejlepší vyrážet do přírody, protože ta je zároveň nekonečným zdrojem poznání, ale pokud nic podobného nemáte v rozumném dosahu, postačí třeba i menší městský park anebo trochu zarostlý okraj sídliště.
chlapec na zádech
Uvidíte, že si vaše dítě najde mnoho podnětů naprosto samo. Dobré je proto vyvarovat se chování, kdybyste se snažili své ratolesti podsouvat, na co se má dívat, a co by ho mělo zajímat. Jestliže je to možné, nechte dítě, aby se pohybovalo po své vlastní ose a pouze ho následujte.
Brzy jistě zjistíte, že mimo rozvoje vnímání se u vašeho potomka zlepší také jeho zdravotní stav díky pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu.