Helko

Hrubá mzda je známý v podstatě oficiální pojem

Už dlouho se ptáte na to, co se skutečně skrývá pod pojmem hrubá mzda? Tento pojem se samozřejmě týká naší výplaty, kterou získáváme v zaměstnání. Za vykonanou práci nám náleží odměna v určité výši. Na její výši se zaměstnavatel se zaměstnancem domlouvá dopředu a tato částka je pak podepsána oběma stranami i na pracovní smlouvě.

Podle druhu a náročností naší profese jsme zařazeni do určité platové kategorie. Podle ní také můžeme žádat plat. Většinou se uvádí v inzerátech a také při pohovoru a nazývá se hrubá mzda.

Tato hrubá mzda je jakýmsi pouhým základem. Z něj se musí odečíst daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění. Tyto cifry jsou udávány v procentech a lidé si je nemusí běžně pamatovat. Nemusíte ani znát složité výpočty. Všechno za vás vypočítá kalkulačka na internetu. Tam hned uvidíte při zadání vaší hrubé mzdy, kolik dostanete v čistém.

ruce peníz

Pojem hrubá mzda je však velice známý. Počítají s ním i různé statistiky, takže se nejedná o nic neznámého. Pomocí ní se vypočítává životní úroveň, ale i různé roční či měsíční statistiky.

Tato základní částka se také každým rokem zvyšuje, stejně tak jako například minimální mzda v posledních letech. Všechny tyto změny však musí navrhnout a schválit vláda, až pak mohou vstoupit v platnost.

kalkulačka, blok, peníz

Vypočítat si můžete výsledek i částky na odvody. Zajímá vás, kolik odvádíte na sociálním a zdravotním? I tato čísla byste měli na výplatní pásce najít, stejně tak jako výši hrubé mzdy. Použít ale klidně můžete kalkulačku na internetu, kde také hned uvidíte, kolik peněz kam odvádíte a to jak na dani tak na zdravotním a sociálním.

Částka hrubé mzdy nesmí být nikdy nižší, než je zákonem stanovená minimální mzda. Minimální mzda je stanovena pro rok 2021 na částku 15 200 Kč právě hrubého měsíčně, ze kterého se odečítají zákonné položky, jak jsme si již řekli, což je daň, sociální a zdravotní.

Při výpočtu částky na výplatu se může počítat také s různými daňovými zvýhodněními jako je bonus na děti. Uplatnit také můžete slevu v případě, že jste student, nebo pracujete jako invalida.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup