Helko

Šmoulové

Základem pro tento film z roku 2011 je komiks belgického kreslíře Peya (vlastním jménem Pierre Culliford). Je to kombinace animovaného 3D filmu s hraným. Jde o první celovečerní film o Šmoulech. Produkovalo ho studio Sony Pictures Animation. Natáčení začalo v březnu roku 2010 v New Yorku. Tento film vydělal po celém světě přes 550 milionů dolarů.
postavičky šmoulů

Hlavní postavy filmové části ztvárnili­: Neil Patrick Harris (Patrick Winslow), Jayma Mays (Grace Winslow), Hank Azaria (Gargamel) a Sofia Vergara (Odile, majitelka kosmetické společnosti Anjelou).
MeziŠmouly bych vyzvedla tyto dabéry: Taťka Šmoula (Jonatham Harshman Winters III.), Šmoulinka (Katy Perry), Nešika (Anton Yelchin), Silák (Gary Basabara).
Tito tři Šmoulové byli vytvořeni speciálně pro film: Směloun (Alan Cumming),BláznivýŠmoula(John Kassir) a Šmoula Vypravěč (Tom Kane).

Asamozřejmě nesmíme zapomenout na jednu úžasně ironickou kočičku: Azrael (FrankWelker).


Ve vesnici se chystá slavnost modrého měsíce, zrovna ve chvíli, kdy má Taťkavidění, zdali pro ně bude následující rok úspěný. Díky Nešikovi se podaří Gargamelovi a Arzaeli dostat dojejich vesnice a 6 šmoulů se společně s Taťkou dostanou otevřenýmportálem ve vodopádu do New Yorku. Díky náhodě se ocitnou u Patrika,který dělá manažera kosmetické společnosti Anjelou, a jeho těhotné ženy Grace. Naši modří přátelémají neustálev patách Gargamela, který se jich chce zmocnit a vyždímatz nich modrou esenci. Taťka se na druhé straně pokouší dostat všechnybezpečně domů. Grace spolu s Patrikem jim v tom pomáhají a Patrik,který žije převážně jen svojí prací, si uvědomí, že jsou na světěmnohem důležitější věci než jeho pracovní místo. Ale díky Nešikovi sevše podaří a všichni se dostanou v pořádku zpátky do své vesnice,kterou následně předělají podle staveb, které viděli v New Yorku.

šmoula v kleci
Slabinutohoto filmu vidím v tom, že se již nejedná o klasickou pohádku, ale jsou vní zdůrazňovány morální hodnoty, které 5 – 10letéděti moc chápat nebudou. Netvrdím, že je to film, u kterého jsem senudila, ale představa vícejak 100 minut, které trávím díváním na tento snímek znova, mě pomaluubíjí. Humor a ironie v tomto kousku pro dospělého člověka jechvílemi zarážející.