Helko

Říká vám něco sportovní kupé z roku 1974 s názvem Škoda 200 RS

Mladí lidé, kteří nepoznali život v socialistickém Československu, jen stěží mohou hodnotit jeho klady i zápory. Možná se jen ušklíbnou a pousmějí nad některými retro výrobky v oblasti nábytku a elektroniky či domácích spotřebičů, ale v mnoha odvětvích jsme jako země dokázali držet se světem krok. Československá socialistická republika nepatřila mezi rozvojové země v žádném případě a bylo to dáno mimo jiné i umem a schopnostmi našich konstruktérů, techniků a dělníků ve strojírenských provozech.

auto Škoda 110 R

K odvětvím, kde jsme měli světu co nabídnout, patřil vývoj a výroba lokomotiv a vagónů, dopravních i vojenských letadel, nákladních automobilů Tatra a Liaz, strojů a zařízení pro strojírenskou výrobu a samozřejmě osobních automobilů. V automobilovém průmyslu se Čechoslováci drželi v popředí i v oblasti sportu, v automobilových rallye, a kdo z vás se o tuto oblast techniky zajímá, jistě nepřehlédne světový unikát, na svou dobu velmi převratný, jemuž se někdy přezdívá „vůz z jiné vesmírné galaxie“. Jednalo se o pouhé tři vyrobené kusy prototypu sportovního kupé Škoda 200 RS https://autopujcovna-milan.cz/historie-200rs-2/.

automobilový veterán

Musíte si uvědomit, že se tehdy psal teprve rok 1974, lidé se oblékali do tesilových kalhot a začínala se ujímat móda širokých límců košil a kalhot do zvonu. Tehdy, před téměř padesáti lety, byl na silnicích mnohem řidší provoz a spatřit podobné vozidlo na závodním okruhu znamenalo pro mnohé diváky zážitek na celý život. Dnes se možná těmto automobilům zasmějete, ale kdybyste tehdy v té době žili, vnímali byste situaci rozhodně jinak.

Při troše štěstí se s tímto automobilem můžete setkat při příležitostech automobilových výstav a podobných motoristických akcí, kupříkladu v roce 2019 se vůz proháněl na upravené trati v areálu brněnského výstaviště a spatřit něco takového rozhodně nebude všedním zážitkem, který jen tak přehlédnete bez povšimnutí.