Helko

Ty nejlepší asijské dezerty

Asijská kuchyně. Co si pod tímto pojmem představíte? Sushi, nudle, mořské plody a pokrmy z rýže. Ale asijská kuchyně vám toho může nabídnout daleko více. Včetně vynikajících dezertů, které vám svou chutí vyrazí dech. Pojďme si některé z těch nejlepších přiblížit.

 

Lokum

Tento dezert je velmi populární v Thajsku a také v Turecku, odkud vlastně pochází. Jedná se o sladký dezert ve tvaru kostek, jehož základ tvoří gelovitý škrob a cukr. K ochucení se používá růžová voda, citrón, pomeranč, máta, pistácie a spoustu dalších surovin. V Turecku to bývá tradiční dezert ke kávě, nebo po obědu či večeři.

 

mochi

 

Kakigōri

Kakigōri je japonský dezert, který má dlouholetou tradici. Počátky tohoto dezertu sahají až do roku 794. Jedná se vlastně o led, který se vyrábí z vody získané z přírodních pramenů. Ten se naškrábe na drobné kousíčky a přelije se sirupem. Někdy se můžete setkat i s verzí, která je ochucená kondenzovaným mlékem nebo mochi pastou. Dříve se led škrábal ručně, dnes k tomu většina výrobců používá stroj, což dává dezertu nadýchanou konzistenci.

 

dezert

 

Mochi

Asi nejpopulárnějším asijským dezertem vůbec jsou koláčky mochi. Ty jsou vyrobeny z lepkavé rýže. Dezert je časově náročný na výrobu, avšak výsledek opravdu stojí za to. Mochi se dále dělí na spoustu dalších druhů, některé zůstávají jen s ochuceným těstem, jiné se plní nejrůznějšími náplněmi, ať už ovocnými nebo třeba tradiční náplní z sladkých fazolí.

 

Kasutera

Tento japonský dort je tvořen piškotovým těstem, který obsahuje ingredience jako mouku, vejce, cukr a sirup z škrobu. Zásadně se do těsta nepřidává olej či máslo. Vejce se šlehají do nadýchané pěny a to způsobí, že dort má vláčnou a měkoučkou konzistenci. Dnes se běžně prodává i s různými příchutěmi, jako je matcha, zelený čaj nebo něco více neutrálního, třeba čokoláda nebo medová příchuť.

Jak uhlídat firemní vozy

Pokud má podnik rozsáhlejší vozový park a tento potřebuje pro svoji výdělečnou činnost, je třeba, aby byla taková vozidla maximálně vytížena, aby toho tedy co nejvíce najezdila. S výdělečným záměrem, pochopitelně.
nákladní auto
Ovšem v tomtéž se může skrývat i nemalý problém. A to ten, že si může kterýkoliv z řidičů kdykoliv usmyslet, že si přilepší na úkor podniku. Tedy že si dejme tomu zařídí v pracovní době nějakou tu černou jízdu, zcizí nějaké pohonné hmoty, součástky nebo něco z nákladu, respektive že se někde zastaví a namísto práce se bude jen tak válet. Nebo může být ještě hůř.
Je to pochopitelně neakceptovatelné, protože cokoliv ze zmíněného představuje pro podnik nikoliv zisk, ale výlučně ztrátu, a to si žádný podnikatel líbit nenechá. Jenže co se s tím dá dělat, že? Jestliže se firemní vozidla pohybují i na hodně vzdálených místech, každé je jinde a míří někam jinam a za jiným účelem, nedá se to prakticky uhlídat. To by se musel majitel firmy nechat naklonovat, aby se mohl posadit do každého vozidla a nonstop sledovat jeho řidiče.
Jenže kontrola je tu nezbytná. Jakkoliv existují i spolehliví a poctiví řidiči, nelze na to spoléhat vždy a všude. A je tak třeba najít způsob, jak uhlídat neuhlídatelné.
A takový způsob nalezl každý, kdo objevil sledovací systém https://www.rmc-system.com/.
satelit nad Zemí
Díky tomuto systému je už dnes možné kontrolovat vozidla i jejich posádky bez ohledu na to, kolik jich je a jak daleko se vyskytují. Stačí si tento systém pořídit, umístit na zvolená vozidla čidla, nastavit to, co má být sledováno, a dál už si s tím není třeba dělat těžkou hlavu. Protože systém vše požadované zjistí, zaznamená a kdykoliv předá svému majiteli nebo jím pověřené osobě.
Každý šéf tak zjistí kdykoliv cokoliv, co se provozu podnikových vozů týká, a firma tak ušetří nemalé peníze, které by šly jinak na hrazení ztrát. A navíc si ještě ušetří práci s papírováním, vykazováním produktivity práce, jízdního stylu a podobně. A to vše je pro firmu víc než důležité.

Šmoulové

Základem pro tento film z roku 2011 je komiks belgického kreslíře Peya (vlastním jménem Pierre Culliford). Je to kombinace animovaného 3D filmu s hraným. Jde o první celovečerní film o Šmoulech. Produkovalo ho studio Sony Pictures Animation. Natáčení začalo v březnu roku 2010 v New Yorku. Tento film vydělal po celém světě přes 550 milionů dolarů.
postavičky šmoulů

Hlavní postavy filmové části ztvárnili­: Neil Patrick Harris (Patrick Winslow), Jayma Mays (Grace Winslow), Hank Azaria (Gargamel) a Sofia Vergara (Odile, majitelka kosmetické společnosti Anjelou).
MeziŠmouly bych vyzvedla tyto dabéry: Taťka Šmoula (Jonatham Harshman Winters III.), Šmoulinka (Katy Perry), Nešika (Anton Yelchin), Silák (Gary Basabara).
Tito tři Šmoulové byli vytvořeni speciálně pro film: Směloun (Alan Cumming),BláznivýŠmoula(John Kassir) a Šmoula Vypravěč (Tom Kane).

Asamozřejmě nesmíme zapomenout na jednu úžasně ironickou kočičku: Azrael (FrankWelker).


Ve vesnici se chystá slavnost modrého měsíce, zrovna ve chvíli, kdy má Taťkavidění, zdali pro ně bude následující rok úspěný. Díky Nešikovi se podaří Gargamelovi a Arzaeli dostat dojejich vesnice a 6 šmoulů se společně s Taťkou dostanou otevřenýmportálem ve vodopádu do New Yorku. Díky náhodě se ocitnou u Patrika,který dělá manažera kosmetické společnosti Anjelou, a jeho těhotné ženy Grace. Naši modří přátelémají neustálev patách Gargamela, který se jich chce zmocnit a vyždímatz nich modrou esenci. Taťka se na druhé straně pokouší dostat všechnybezpečně domů. Grace spolu s Patrikem jim v tom pomáhají a Patrik,který žije převážně jen svojí prací, si uvědomí, že jsou na světěmnohem důležitější věci než jeho pracovní místo. Ale díky Nešikovi sevše podaří a všichni se dostanou v pořádku zpátky do své vesnice,kterou následně předělají podle staveb, které viděli v New Yorku.

šmoula v kleci
Slabinutohoto filmu vidím v tom, že se již nejedná o klasickou pohádku, ale jsou vní zdůrazňovány morální hodnoty, které 5 – 10letéděti moc chápat nebudou. Netvrdím, že je to film, u kterého jsem senudila, ale představa vícejak 100 minut, které trávím díváním na tento snímek znova, mě pomaluubíjí. Humor a ironie v tomto kousku pro dospělého člověka jechvílemi zarážející.