Helko

Život v mobilní dřevostavbě je především bydlení ve vlastním

Bydlení jako v zámoří

Severoamerický kontinent je znám mnoha svými protiklady, z nichž ty nejvýraznější se tvoří mezi velkoměstskými mrakodrapy a venkovskými sídly. Již řadu let se tam vyskytují, zvláště ve státech podél západního pobřeží, kolonie mobilních domů. Lidé tu však žijí velice spokojeně, značnou výhodou tamního prostředí je i rozsáhlá volná plocha, kudy lépe proudí energie. V Česku se sice kolonie mobilheimů netvoří, ale počet těchto staveb neustále roste a tak s tím musí počítat i legislativa a upravovat příslušné stavební zákony. Prozatím vám stačí k umístění mobilheimu jen územní souhlas stavebního úřadu.

okno v dřevostavbě

Většina venkovských domů v USA a v Kanadě je vyrobena ze dřeva, v České republice se moderní mobilní domy nové staví na podobné bázi a jejich životnost přesahuje desítky let. Nelze tedy tvrdit, že cokoli je dřevěného, se musí nutně po pár letech rozpadnout. Takový objekt vás při alespoň základní a jednoduché údržbě pravděpodobně přežije.

Mobilní domy se v zámoří začaly objevovat již před půl stoletím, tehdy byly pochopitelně na mnohem nižší úrovni a navíc jsou mnohé tamní oblasti již za hranicí subtropického pásma, takže nemusí být pro celoroční pobyt zateplené. U nás si ovšem výrobci dokážou poradit a nabídnou vám dům již kompletně izolovaný a s veškerým potřebným komfortem. Velikost obytné plochy je zhruba 50 čtverečních metrů a dostatek soukromí a životního prostoru vás docela příjemně překvapí.

kočka na zahradě

Přijatelná cena pro vlastní bydlení

Mobilhousy celoročně obyvatelné jsou dnes stále finančně nejdostupnější variantou vlastního bydlení, kdy se vyhnete nájemnému, pravidelným platbám do fondu oprav u bytových domů a případným nákladům za dálkové vytápění či přísun teplé vody. Objekty se dají upravit tak, že mají velmi nízké náklady na provoz i údržbu, dají se k nim přistavit terasy, pergoly, přístřešky, kůlny či garážová stání, a na okrasné zahradě s živým plotem budete už jen vzpomínat na bydlení na sídlišti, na ten stres a chaos na okraji přelidněné městské aglomerace.

Jak správně pečovat o orchideje

V divoké přírodě nalezneme orchideje ve všech možných přírodních podmínkách. Rostou v srdci Amazonského pralesa, kde se potýkají s tropickým podnebím, ale najdeme je i v mírnějších subtropech a určité poddruhy rostou volně i v České republice, tedy v mírném pásmu. Orchidej je úspěšná především díky široké adaptaci podloží – může růst v zemi, ale i na kmenech, některé se vyskytují jako epifyty, jsou tedy přichyceny na větvích stromů, ale neparazitují na nich.

orchidej bílá

Ve správné péči o rostlinku se můžeme inspirovat místem jejího působení – prales. Orchidej všeobecně nemá ráda přímé sluneční paprsky, takže pokud nechcete, aby vám slunce spálilo listy, umístěte ji na východně orientovaný parapet, stůl pod oknem, nebo ji chraňte žaluziemi. Současně používejte průhledný květináč, který zaručí dostatek světla i kořenům.

Co se týče správného dávkování vláhy, orchidej nesmí stát ve vodě, mohla by shnít. V letním období je vhodné zalévat jednou za týden, v zimě postačí jednou měsíčně. Pro jistotu zkontrolujte míru vlhkosti substrátu a podle toho upravte intervaly zalévání. Pokud není v květenství, strčte ji do sprchy a smyjte z listů prach.
orchidej ČR

Pro pěstování se používá speciální substrát pro orchideje, ten obsahuje kůru, rašelinu, rašeliníky i mechy, záleží na konkrétním druhu. Čas přesazení je přesně tehdy, kdy prorostly kořeny celý obal. V této fázi pouze odstřihněte staré a suché kořeny a přesaďte do většího květináče. Spolu se substrátem doporučuji pořídit i speciální hnojivo, které se používá podle instrukcí na obalu, v létě jednou během čtrnácti dní.

A jak se dopracovat bohatého květu? Jakmile vám odkvetla, okamžitě rostlinu zastřihněte. Tajným receptem je pravidelné hnojení, dostatek denního světla, ale ne přímý kontakt se slunečními paprsky a uvedení do zimního vegetativního stavu – tzn., snižte teplotu o 5°C, přesun do chladnější místnosti postačí.


Jak na skandinávský styl bydlení

Interiér zařízený ve skandinávském stylu je útulný, příjemný a pohodlný. Zároveň musí být slunný, světlý, originální, praktický, osobitý a minimalistický.
dva stoly v kuchyni

Materiály

Dřevo dodá texturu a pocit tepla, nejoblíbenější jsou borovice a bříza. Krásně vypadají namořené do šedých tónů nebo natřené lazurou do bílých odstínů. Lze jej zakomponovat nejen do nábytku a doplňků, ale i trámů, podlahy nebo jím můžeme obložit stěny.
Další z přírodních materiálů využívaných na severu je kůže, vlna, bavlna a len, které dokonale zužitkujeme jako doplňky.
Kovové prvky lehce naznačují industriální styl, vypadají taktéž jednoduše a minimalisticky.
Zrcadla prozáří interiér díky světlu, které odráží. Navíc jej i opticky zvětší.
Sklo interiér provzdušní, třeba skleněné vitríny doplněné osvětlením jsou oblíbenou součástí skandinávského interiéru.
Kámen je dalším přírodním materiálem, který můžeme zakomponovat například do doplňků.

Doplňky a dekorace

Nesmí chybět deky, polštáře, přehozy a vše, co působí útulně. Dekorace by měla být i nějak účelná ne pouze ledabylá.
Hezky a útulně vypadá i ovčí kůže přehozená přes pohovku, křeslo nebo na podlaze.
Kusové koberce jsou ideálně měkké, třeba bavlněné, decentních barev, ale mohou i být kontrastní, např. bílo-černé, zdobené oblíbenými geometrickými vzory.Nemůžeme zapomenout ani na svícny, které navodí atmosféru tepla a světla. Dále pak na drátěné mísy, krabice a boxy, které odlehčí chaos v interiéru. A pokud máme možnost, zakomponujme krb, je také dalším zdrojem tepla. V tomto případě opět volte jednoduchý design.

Barvy

Barvy vybírejte neutrální, světlé. Největší část interiéru by měla zdobit bílá, která je třeba doplněná o pastelový nádech šedé, béžové. Doplňky mohou být klidně kontrastní, pastelově zbarvené, ale i žlutá se nevylučuje. Při výběru se však řiďte pravidlem, že vše musí mít přírodní charakter, tedy i barvy.
koupelna u kuchyně

Tvary

Musí být jednoduché, minimalistické, design čistý, promyšlený, originální. Z tvarů jsou oblíbené geometrické, abstraktní nebo navozující přírodní atmosféru.

Nábytek

Má hravou formu pojetí, vysoké funkční požadavky, opět jednoduchý design a čisté linie.

Osvětlení

Dejte na decentní tvary, osvětlení rozdělte na více míst, aby plnila účel, ladila a působila útulně.
Zakomponujte lustry, stojací lampy, ale i lampičky. Stínidla vyberte třeba z kovu, skla, papíru nebo nemusíte mít žádné. Žárovky na kabelech jsou módní hit.

I Vy budete zaručeně spokojeni

Ať už si chcete pořídit nové bydlení z jakéhokoliv důvodu, zaručeně máte určité představy, které by mělo takové bydlení splňovat. To je samozřejmě základ. Najít ovšem takové bydlení, které jim bude odpovídat, je mnohdy dost náročné, složité a komplikované, tím si můžete být naprosto jistí. Přeci jenom se jedná o něco, co byste měli vybírat zodpovědně a pečlivě, protože jinak byste mohli litovat.
Jestli ovšem toužíte po menším a útulném domku, ve kterém se budete cítit dobře, je tu pro Vás velice zajímavá možnost, která by Vás mohla zaujmout. Tak proč na něco takového nevsadit?

srub

Vyberte si to, co Vám bude vyhovovat
Mobilní dům celoroční je tu pro každého, kdo chce bydlet bez obav a starostí, tím si můžete být naprosto jistí. Je to stavba, která Vám vždy poskytne maximální pohodlí a výborné podmínky pro život. Pokud byste měli o takovou stavbu zájem, není nic jednoduššího než to, že si prostě vyberete z nabídky, která tu pro Vás je. Nabídka takových staveb je totiž opravdu široká, takže v ní každý najde to, co by mohl zrovna potřebovat. Na své si tedy zaručeně přijdete i Vy.

obývák

Bydlete bez čekání

Jaké výhody Vám navíc může taková stavba nabídnout? Můžete si být jistí tím, že nebudete muset na nic dlouho čekat, a že budete moct bydlet bez starostí tak rychle, jak to jenom bude možné. Vámi vybraná stavba bude dopravena na Vámi určené místo, Vy si s ničím nebudete muset dělat starosti. Vyhnete se zbytečným problémům, které by Vás jinak mohly trápit. Věřte tedy tomu, že pokud hledáte útulné bydlení, ve kterém se budete cítit dobře, je pro Vás takové řešení opravdu vhodnou možností, na kterou se můžete kdykoliv spolehnout.