Helko

Jak správně pečovat o orchideje

V divoké přírodě nalezneme orchideje ve všech možných přírodních podmínkách. Rostou v srdci Amazonského pralesa, kde se potýkají s tropickým podnebím, ale najdeme je i v mírnějších subtropech a určité poddruhy rostou volně i v České republice, tedy v mírném pásmu. Orchidej je úspěšná především díky široké adaptaci podloží – může růst v zemi, ale i na kmenech, některé se vyskytují jako epifyty, jsou tedy přichyceny na větvích stromů, ale neparazitují na nich.

orchidej bílá

Ve správné péči o rostlinku se můžeme inspirovat místem jejího působení – prales. Orchidej všeobecně nemá ráda přímé sluneční paprsky, takže pokud nechcete, aby vám slunce spálilo listy, umístěte ji na východně orientovaný parapet, stůl pod oknem, nebo ji chraňte žaluziemi. Současně používejte průhledný květináč, který zaručí dostatek světla i kořenům.

Co se týče správného dávkování vláhy, orchidej nesmí stát ve vodě, mohla by shnít. V letním období je vhodné zalévat jednou za týden, v zimě postačí jednou měsíčně. Pro jistotu zkontrolujte míru vlhkosti substrátu a podle toho upravte intervaly zalévání. Pokud není v květenství, strčte ji do sprchy a smyjte z listů prach.
orchidej ČR

Pro pěstování se používá speciální substrát pro orchideje, ten obsahuje kůru, rašelinu, rašeliníky i mechy, záleží na konkrétním druhu. Čas přesazení je přesně tehdy, kdy prorostly kořeny celý obal. V této fázi pouze odstřihněte staré a suché kořeny a přesaďte do většího květináče. Spolu se substrátem doporučuji pořídit i speciální hnojivo, které se používá podle instrukcí na obalu, v létě jednou během čtrnácti dní.

A jak se dopracovat bohatého květu? Jakmile vám odkvetla, okamžitě rostlinu zastřihněte. Tajným receptem je pravidelné hnojení, dostatek denního světla, ale ne přímý kontakt se slunečními paprsky a uvedení do zimního vegetativního stavu – tzn., snižte teplotu o 5°C, přesun do chladnější místnosti postačí.



Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup