Helko

Život v mobilní dřevostavbě je především bydlení ve vlastním

Bydlení jako v zámoří

Severoamerický kontinent je znám mnoha svými protiklady, z nichž ty nejvýraznější se tvoří mezi velkoměstskými mrakodrapy a venkovskými sídly. Již řadu let se tam vyskytují, zvláště ve státech podél západního pobřeží, kolonie mobilních domů. Lidé tu však žijí velice spokojeně, značnou výhodou tamního prostředí je i rozsáhlá volná plocha, kudy lépe proudí energie. V Česku se sice kolonie mobilheimů netvoří, ale počet těchto staveb neustále roste a tak s tím musí počítat i legislativa a upravovat příslušné stavební zákony. Prozatím vám stačí k umístění mobilheimu jen územní souhlas stavebního úřadu.

okno v dřevostavbě

Většina venkovských domů v USA a v Kanadě je vyrobena ze dřeva, v České republice se moderní mobilní domy nové staví na podobné bázi a jejich životnost přesahuje desítky let. Nelze tedy tvrdit, že cokoli je dřevěného, se musí nutně po pár letech rozpadnout. Takový objekt vás při alespoň základní a jednoduché údržbě pravděpodobně přežije.

Mobilní domy se v zámoří začaly objevovat již před půl stoletím, tehdy byly pochopitelně na mnohem nižší úrovni a navíc jsou mnohé tamní oblasti již za hranicí subtropického pásma, takže nemusí být pro celoroční pobyt zateplené. U nás si ovšem výrobci dokážou poradit a nabídnou vám dům již kompletně izolovaný a s veškerým potřebným komfortem. Velikost obytné plochy je zhruba 50 čtverečních metrů a dostatek soukromí a životního prostoru vás docela příjemně překvapí.

kočka na zahradě

Přijatelná cena pro vlastní bydlení

Mobilhousy celoročně obyvatelné jsou dnes stále finančně nejdostupnější variantou vlastního bydlení, kdy se vyhnete nájemnému, pravidelným platbám do fondu oprav u bytových domů a případným nákladům za dálkové vytápění či přísun teplé vody. Objekty se dají upravit tak, že mají velmi nízké náklady na provoz i údržbu, dají se k nim přistavit terasy, pergoly, přístřešky, kůlny či garážová stání, a na okrasné zahradě s živým plotem budete už jen vzpomínat na bydlení na sídlišti, na ten stres a chaos na okraji přelidněné městské aglomerace.