Helko

Kdy se točité schody používají

Abychom problematice řádně porozuměli, je třeba si nejprve říci, jaké mají točité schody výhody, a které z nich využíváme ještě dnes. Z toho nám poté vyplyne, kde je jeho použití oprávněné, a kde je lepší použít jiný, rovnější tvar.úzké točité schodiště – pohled zespodu

Snad každý již slyšel o tom, že dříve se stavělo tímto stylem, neboť ztěžovalo útok a naopak obráncům zjednodušovalo práci. Jak to ale v praxi fungovalo? Naprostá většina z nás jsou praváci. Pokud tedy útočník držel meč v pravé ruce, nemohl se jím tak dobře ohánět, neboť jeho pravá strana byla na té užší části schodiště. U obránců to bylo přesně naopak. A díky tomu, že bylo úzké, stačil k jejich udržení obvykle jen jeden člověk.

Toto nebezpečí samozřejmě pominulo především s vynálezem palných zbraní https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-156 a také létajících strojů. Dnes je poměrně snadné útočníky vysadit na střeše. Navíc pistole nevyžadují takové máchání rukou jako boj s mečem, je tedy celkem jedno, kdo na které straně stojí. Jakmile má jasnou střeleckou dráhu, není žádný problém protivníka zneškodnit.

Ovšem druhá výhoda, kterou tento typ schodiště má, přetrvala až dodnes a je vlastně hlavním důvodem, proč se dosud staví. Tou je úspora místa. Tento typ totiž můžeme postavit i na relativně malém prostoru. To také znamená, že je kompaktnější a nepodlehne tak snadno například větru. Proto se používá u staveb, které vyžadují venkovní přístup, například nejrůznější vodárenské či jiné věže, u kterých se nelze dostat na střechu jejich vnitřkem.

Jinak je najdeme samozřejmě především v historických budovách, kde plnily již výše zmíněný účel. Díky nim navíc nemusely být jednotlivé věže až tak rozměrné a peníze tak mohly jít do vylepšení jiných částí budovy.kovové točité schodiště

Jak je vidět, mají i dnes točitá schodiště své uplatnění. Ač je velmi odlišné od toho, proč se stavěly v minulosti, přesto stále mají budoucnost. A já věřím, že ji budou mít stále. Zatím se totiž jedná o nejlepší typ pro venkovní schody, který dnes máme. A to už něco znamená.