Helko

Semínka na klíčení jsou významným krokem v cestě za svým zdravím

Klíčení semínek není žádný nový objev, tento přirozený přírodní proces je znám tisíce let a lidské bytosti jej využívaly již v Mezopotámii, v Egyptě, v civilizaci Římské říše i v oblasti řeckého souostroví. Mořeplavcům sloužily jako zdroj vitamínu C, tím byli pověstní zejména Féničané, kteří nechávali vzejít na denním světle pšenici a ječmen https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/.
hrachové lusky
Tento proces je pro lidský organismus nesmírně výhodný, jde o několik desítek biochemických reakcí, kdy se z drobného plodu probouzí nový život a využívá dostupných živin pro tvorbu nové rostliny. Máme tak k dispozici dostupný zdroj cenných látek ve snadno stravitelné a využitelné podobě a můžeme jej konzumovat prakticky po celý rok. Stačí jen zvolit vhodné druhy, ale pozor – nenakupujte semena určená pro osev na záhon, která jsou chemicky ošetřena proti plísním a škůdcům.

Čím jsou našemu tělu prospěšné

Odstraňují překyselení – překyselení je stav v organismu, kdy konzumujeme příliš mnoho potravin ochuzených o živiny, např. výrobky z bílé vymleté mouky, z bílého cukru, alkohol, rafinované tuky apod. Klíčky jsou naopak nabité živinami a cennými enzymy, které podporují trávení a využití těchto látek v těle.
Zlepšují imunitní odezvu – imunita je vlastnost, bez níž bychom vůbec nemohli žít, chrání nás před toxiny, odpadními metabolity, bakteriemi a viry a je základem pro fungování všech tělesných pochodů. Konzumenti zdravé výživy, a tedy i klíčků, netrpí tolik nachlazením, chřipkou a těmito „běžnými problémy“.
klíček hrachu
Prevence proti civilizačním nemocem – každý den zbytečně umírá na infarkty, mozkové příhody a rakovinu ve světě statisíce lidí. V tomto případě je účinnou pomocí především prevence, mimo jiné i rostlinná strava.
Cukrovka – léčba diabetu stojí naši republiku miliony korun ročně, nemoc je v mnoha případech léčitelná změnou jídelníčku. Klíčky mohou v tomto směru sehrát „klíčovou“ roli.